Verba-dirbiai

Parodą sudaro Bartoszo Frątczako fotografijos bei Agatos Granickos ir Edgaro Vegio meninė instaliacija, sukurta iš įvairių tautodailininkų verbų. Paroda „Verba-rze“ pristato vilnietiškų verbų pynimo meną, kurio tradicijos iš kartos į kartą perduodamos verbų rišėjų, gyvenančių šiaurės vakaruose nuo Vilniaus, taip pat ir kitose Vilniaus krašto vietose.

Projekto autoriai

Projekto sumanytoja, instaliacijos iš verbų bendraautorė, edukacinių užsiėmimų rengėja:

Agata Granicka kuria tradicines vilnietiškas verbas. Ji į šio amato paslaptis gilinasi 35 metus, o jos šeimoje verbas pina jau septinta karta. Verbų meistrė buvo viena iš iniciatorių Verbų rišimo tradiciją Vilniaus krašte įtraukti į Lietuvos nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvadą – paraiška patenkinta 2019 m. kovą. Paskelbta 2019-ųjų sėkmingiausia tradicine amatininke, taip pat apdovanota konkursinėje liaudies meno parodoje „Aukso vainikas“.

Fotografijų parodos bei jos koncepcijos autorius:
Bartosz Frątczak-Bartas (g. 1987 Lenkijoje) – Lietuvoje gyvenantis lenkų meninės ir dokumentinės fotografijos atstovas, pedagogas ir žurnalistas. Bartas – daugiau kaip 25 personalinių ir grupinių parodų dalyvis. Parengė tokias parodas kaip „(Ne)Būtis“, „Žiūrint pro užmerktas akis. Užribių eskizai“, „Paskutinieji liudininkai. Antrojo pasaulinio karo herojų portretai“, „Iš šešėlio“ ar „„Miestas. Šimtas kartų Folk“. Bartas taip pat užsiima edukacine veikla – vaikus ir jaunimą moko fotografijos. 2023 m. tapo Lenkijos fotomenininkų sąjungos (ZPAF) nariu ir pradėjo studijuoti Opavos kūrybinės fotografijos institute (Čekija).
Instaliacijos iš verbų bendraautorius:
Edgar Vegys – dailininkas, floristas bei dekoratorius, Lietuvos tautodailininkų sąjungos narys. Tapybos stilius – ekspresyvus. Plati spalvų gama atskleidžia subtilias išgyventas būsenas, vidinį dialogą, o kartais ir netikėtus menininko emocinius proveržius. Gimė 1985 m. lapkričio 3 d. mažame pietryčių Lietuvos miestelyje. 2004 m. baigė vidurinę mokyklą (sustiprinta dailės klasę). 2004 m. rudenį pradėjo studijas Vilniaus Šv. Juozapo kunigų seminarijoje. Studijuojant tapyba tapo tik hobiu. Baigęs studijas dirbo įvairiose bažnyčios ir valstybinėse institucijose. Palikęs ankstesnius įsipareigojimus ir ankstesnį gyvenimo būdą, 2018 m. Klaipėdoje pradėjo mokytis tarptautinėje floristų mokykloje, kurioje atrado savitą gėlių meno formą. Tais pačiais metais grįžo prie tapybos. 2020 m. turėjo unikalią galimybę patirti šokį kaip dar vieną meninės raiškos būdą LRT projekte šokių projekte „Šok su žvaigžde“.
Parodos atidarymas 2024 m. kovo 14 d. 18 val. Vilniuje, Anastazijos ir Antano Tamošaičių galerijoje „Židinys“. Paroda veiks iki balandžio 7 dienos.
Projektą finansuoja: Vilniaus rajono savivaldybė, Lenkijos institutas Vilniuje.
Partneriai: Anastazijos ir Antano Tamošaičių galerija „Židinys“, Medinės miesto architektūros muziejus, Lietuvos tautodailininkų sąjunga, Aust.Studio