Gijomis išaustos istorijos

Anastazija Mažeikaitė-Tamošaitienė (1910 – 1991) viena žymiausių lietuvių tekstilininkių.

Gimė Vainute (Tauragės apskritis, dab. Šilutės rajonas). Baigusi Švėkšnos gimnaziją ir pasimokiusi austi pas Klaipėdos krašto audėjas, dailės pradmenis įgijo Moterų dailės darbų mokykloje Kaune. Vėliau amato žinias tobulino Švedijoje ir Austrijoje.

Dailininkės vardas asocijuojasi su pirmaisiais lietuvių tekstilės žingsniais – tarpukario Lietuvoje Anastazija ir Antanas Tamošaičiai ne tik audė kilimus, bet ir aktyviai dirbo tautodailės gaivinimo darbą.

1948 m. Tamošaičiai atvyko į Kanadą, įsikūrė netoli Kingstono, prie Šv. Lauryno upės, greta kurortinės Tūkstančio salų vietovės. Toli nuo miesto šurmulio, gamtos apsuptyje, dailininkė užsiėmė menine veikla.

Anastazijos kūryba persmelkta lietuviškos dvasios. Menininkė liko ištikima Lietuvos tematikai – paliktos tėvynės mitams, legendoms, pasakoms, gamtai

Tamošaitienė audė gobelenus, juostas ir audinius tautiniams drabužiams, tapė, kūrė grafiką. Kuo intensyviau eksperimentavo, tuo drąsesni buvo ir menininkės kilimai. Jos gobelenai patraukė ir užsienio tyrinėtojų dėmesį, buvo įtraukti į Francio Paulo Tomsono leidinį „Tapestry, Mirror of History“