Jei su lapėm prasidėsi…

 

„JEI SU LAPĖM PRASIDĖSI…“

… tai tiktai bėdos turėsi

 

Parodoje eksponuojamos jaunosios kartos atstovės Gustės Bačiulytės iliustracijos knygai „Jei su lapėm prasidėsi…“ (išleido VšĮ „Pamėginčius“, 2020). Leidinį  sudaro lietuvių ir anglų kalbos patarlės, priežodžiai bei palyginimai, kurių pagrindinė veikėja yra lapė. Gustės piešiniai nuotaikingai ir taikliai atskleidžia lapės charakterį smulkiosios tautosakos kūriniuose.

Štai, klauptuose suklupusi lapė, pamaldžiai sunėrusi letenėles, meldžiasi. Bet, matyt, ne be reikalo sakoma: kai lapė meldžiasi, saugok žąsis.  O štai lapė-šokėja grakščiai užvertusi snukutį geria… ar tik ne nuodus?! Gal todėl ir sakoma, lapės liežuvyje devynios indėvės. Žinoma, juokaujame. O štai lapinas pasiėmęs dalgį susiruošė šienauti kaimyno pievų. Juk žinome, kad ir lapė nepjauna prie namų… Šmaikščios, dviprasmiškos, perkeltinės Gustės iliustracijos padeda atskleisti ir suvokti kalbos gyvybingumą, pajusti patarlių unikalumą daugiaprasmiškumą bei grožį.

Patarlės yra mūsų kultūros dalis, atspindinti kalbos turtingumą ir tautos charakterį, atskleidžia tautos savitumo išraišką, todėl patarlių perteikimas jaunajai kartai yra labai svarbi ugdymo priemonė. Leidiniu „Jei su lapėm prasidėsi…“, kurį puošia Gustės Bačiulytės piešiniai, siekiama vaikus skatinti daugiakalbėje skaitmeninių technologijų aplinkoje pažinti tautos etninę kultūrą, puoselėti bei turtinti gimtąją kalbą, atrandant sukauptus kultūrinės patirties klodus.

Projektą remia Lietuvos kultūros taryba